Do 25.09.2024 r. - Konsultacje społeczne dot. audytu krajobrazowego woj. małopolskiego

Zachęcamy do udziału w konsultacjach społecznych dot. Audytu krajobrazowego województwa małopolskiego. Uwagi można składać do dnia 25 września br.

Dokument wprowadzający, będący częścią audytu krajobrazowego można również pobrać z poziomu okna mapy na stronie:
Projekt audytu możliwy jest do pobrania (jako pliki pdf z kartami dla każdego krajobrazu osobno), za pomocą serwisu mapymalopolski.pl

Audyt krajobrazowy jest:

• dokumentem o skali regionalnej (1:50 000), czyli wnioski nie odnoszą się do pojedynczych działek,
  • dokumentem o 20-letniej perspektywie czasowej,
  • zbiorem informacji zawierającym charakterystykę i ocenę wszystkich krajobrazów w granicach województwa,
  • identyfikacją krajobrazów priorytetowych oraz określeniem występujących i potencjalnych zagrożeń dla możliwości zachowania ich wartości,
  • zbiorem rekomendacji wskazujących pożądane kierunki i sposoby kształtowania krajobrazów priorytetowych i tych, które chronione są prawem na mocy przepisów o ochronie przyrody lub zabytków,
  • wskazaniem obszarów, które są zabudowane wyróżniającą się (w skali regionalnej) lokalną formą architektoniczną.

Audyt krajobrazowy nie jest aktem prawa miejscowego i nie wiąże swoją treścią decyzji w sprawach indywidualnych. Z uwagi na to, że skupia się wokół aspektów przyrodniczo-kulturo-wych, krajobrazowych i kompozycyjnych, nie rozpatrując pozostałych uwarunkowań faktycznych i prawnych związanych z zagospodarowaniem przestrzennym, jego ustalenia nie mogą być też przenoszone w sposób literalny do ustaleń studium lub planów miejscowych. Rekomendacje, wnioski, ewentualne zalecenia sformułowane w audycie dla krajobrazów priorytetowych mają jednak stanowić podstawę i rodzaj wytycznych dla ich konstruowania. Będą w sposób pośredni wpływać na ich treść.

Audyt krajobrazowy otwiera drogę nie tylko do zintegrowania działań na rzecz ochrony i kształtowania krajobrazów przyrodniczo-kulturowych, ale również szerzej – do bardziej świadomego wpływania na jakość przestrzeni. Znacząco może oddziaływać również na poprawę środowiska naturalnego i warunków życia. Lepsze środowisko, bardziej harmonijna przestrzeń i wartości krajobrazu to rosnące potrzeby cywilizacyjne, coraz mocniej artykułowane w kulturze europejskiej. Mogą stać się, w niedalekiej perspektywie, czynnikami sprzyjającymi rozwojowi wielu obszarów i w wielu dziedzinach.

Zachęcamy do udziału w konsultacjach.

Więcej informacji na stronie:

Zachęcamy do zapoznania się z publikacjami, do pobrania poniżej:
Zasoby krajobrazowe Małopolski
Kształtowanie krajobrazu Małopolski