6.12 - Eko Choinka. Udekoruj z nami Święta!

Już dzisiaj, 6 grudnia 2024 r., odbędą się wyjątkowe warsztaty pn. „EKO choinka – udekoruj z nami Święta!”, na które Gmina Kościelisko wraz z Ekodoradcą i Gminną Biblioteką Publiczną w Kościelisku zaprasza zaprasza dzieci klas 3 z nauczycielami/wychowawcami ze wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy Kościelisko. Warsztaty mają na celu rozwijanie postawy proekologicznej u dzieci i młodzieży, podnoszenie świadomości na temat ochrony środowiska oraz zachęcanie do działań na rzecz ochrony powietrza i recyklingu. Celem jest także rozwój kreatywności, odpowiedzialności i uświadomienie wpływu codziennych nawyków na planetę.

Szykujemy moc Mikołajkowych niespodzianek!

Zaczynamy o godz. 17:00 na Sali Konferencyjnej / Centrum Aktywnej Integracji Urzędu Gminy Kościelisko. Planowany czas trwania ok. 2,5 godziny.

Dzieci w wieku szkolnym zostają pod opieką prowadzących warsztaty, ale powinny być odebrane przed godz. 20:00. Rodzic / opiekun prawny powinien przyprowadzić dziecko do budynku i podpisać stosowne zgody. Po warsztatach powinien również odebrać dziecko z budynku. Dzieci nie będą opuszczać budynku bez opiekuna.

Regulamin warsztatów do pobrania - TUTAJ

Dofinansowano w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Działanie 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, typ projektu B – Funkcjonowanie ekodoradców w gminach z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, tytuł projektu: Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Kościelisko.

Mikołajki to wyjątkowy dzień, obchodzony 6 grudnia, w którym świętuje się pamięć o Świętym Mikołaju, biskupie z Miry, który znany jest z niesienia pomocy biednym i potrzebującym. Choć dzień ten ma korzenie w tradycji chrześcijańskiej, w dzisiejszych czasach stał się także radosnym świętem, pełnym magii, radości i obdarowywania.

W tym dniu dzieci, ale także dorośli, mogą poczuć się częścią świątecznej atmosfery, a magia Świętego Mikołaja przypomina o tym, jak ważne są dobroć, życzliwość i chęć pomagania innym.

Chociaż Mikołajki mają swoje historyczne i religijne korzenie, współczesne obchody tego dnia skupiają się głównie na radości z małych gestów dobroci, które sprawiają, że ten dzień staje się wyjątkowy i pełen uśmiechu.

W tym szczególnym dniu, po raz kolejny zapraszamy Was na nasze autorskie, wyjątkowe warsztaty EKO Choinka - Udekoruj z nami Święta!

Po sukcesie zeszłorocznej edycji, zapragnęliśmy ponownie ugościć Was na warsztatach w duchu zero - waste, wzbogacając je o nowe, interesujące elementy, które sprawią, że edukacja stanie się jeszcze bardziej angażująca i atrakcyjna dla uczestników. Podczas warsztatów uczestnicy poznają materiały, które najlepiej nadają się do tworzenia świątecznych ozdób. Zaprezentujemy nietypowe, a jednocześnie łatwe do wykonania techniki dekoracyjne. Każdy z uczestników stworzy dekorację, która będzie odpowiadać jego pomysłowi, a wszystko to w zgodzie z ekologicznymi zasadami, które są szczególnie istotne w dzisiejszych czasach.

Zapraszamy na 3 stanowiska warsztatowe:

  • przygotywanie ozdób choinkowych
  • tworzenia świątecznych czapeczek
  • ekologiczne

Nasz niezastąpiony edukator, Władek Bętkowski z Edu Tatry, jak zwykle przygotował coś absolutnie specjalnego, wprowadzi naszych dzielnych odkrywców w tematykę ochrony środowiska w ciekawy i nowatorski sposób. Już nie możemy się doczekać!

Czeka na Was również moc atrakcji, jak malowanie twarzy, kolorowanki, czy karaoke. Każdu uczestnik otrzyma specjalny poradnik małego ekologa!

Święty Mikołaj, odwiedzi nas osobiście, by podzielić się swoją magią z najmłodszymi, a także z dorosłymi. Nasi goście będą mieli okazję opowiedzieć Mikołajowi o swoich marzeniach, a także otrzymać małe upominki.

Na pewno nie zabraknie również kolęd, świątecznych opowieści i słodkości, które dodadzą jeszcze więcej uroku temu wyjątkowemu spotkaniu.

Czekamy na Was, by przeżyć niezapomnianą chwilę z Mikołajem, poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia i zainspirować się do tworzenia własnych świątecznych tradycji. Do zobaczenia!

 

Dofinansowano w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Działanie 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, typ projektu B – Funkcjonowanie ekodoradców w gminach z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, tytuł projektu: Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Kościelisko.

 

 

Regulamin warsztatów ekologiczno-integracyjnych 
pn. „EKO-choinka udekoruj z nami święta - 2024”

w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Działanie 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, typ projektu B – Funkcjonowanie ekodoradców w gminach z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

POSTANOWIENIA OGÓLNE

  1. Zorganizowane zostają warsztaty ekologiczno-integracyjne pn. „EKO CHOINKA – udekoruj z nami Święta!” – zwane dalej „Warsztatami”.
  2. Warsztaty są przeprowadzane przez Wójta Gminy Kościelisko, zwanego dalej „Organizatorem”.
  3. Warsztaty organizowane są na zasadach określonych w niniejszym Regulaminie (dalej: „Regulamin”) i zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
  4. Warsztaty odbywają się w budynku Urzędu Gminy Kościelisko – na Sali / Centrum Aktywnej Integracji (poziom 2), mieszczącej się przy ul. Nędzy – Kubińca 101.
  5. Informacje na temat Warsztatów, w tym Regulamin, zostaną opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Gminy Kościelisko www.gminakoscielisko.pl.
  6. Warsztaty organizowane są w ramach Programu Fundusze Europejskie dla

    Małopolski  2021-2027, Działanie 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza,

   typ projektu B – Funkcjonowanie ekodoradców w gminach z Europejskiego Funduszu

   Rozwoju Regionalnego. Numer projektu: FEMP.02.05-IZ.00-0081/23.

 

CZAS TRWANIA I MIEJSCE WYDARZENIA

  1. Warsztaty odbywają się w dniu 6.12.2024 r., w godzinach: 17:00- ok.19:30.
  2. Warsztaty urządzane są na Sali / Centrum Aktywnej Integracji, na poziomie 2.
  3. W uzasadnionych przypadkach Organizator ma prawo do odwołania, zmiany lub wydłużenia czasu trwania Warsztatów.

CEL WARSZTATÓW

Celem Warsztatów jest:

  • kształtowanie postawy proekologicznej dzieci,
  • rozbudzenie „sumienia ekologicznego”, a w szczególności podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży w aspekcie ochrony powietrza, selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu,
  • kształtowanie umiejętności i chęci działania na rzecz środowiska – ochrony powietrza,
  • rozwijanie kreatywności wśród dzieci,
  • zachęcenie do podejmowania działań twórczych,
  • uświadomienie nieprawidłowych nawyków i negatywnych zachowań w codziennym życiu, które szkodzą środowisku,
  • rozwijanie postawy otwartości, ciekawości, poszanowania innych, jak również kształtowanie poczucia odpowiedzialności za samodzielnie dokonywane wybory i podejmowane decyzje.

ZASADY UCZESTNICTWA

  1. Uczestnictwo w Warsztatach jest bezpłatne.
  2. Uczestnikiem Warsztatów może być dziecko w wieku szkolnym, z klas 3 ze szkół podstawowych z terenu Gminy Kościelisko.
  3. Na Warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy, chęć uczestnictwa w Warsztatach należy zgłosić wychowawcy danej klasy do dnia 2.12.2024 r. Szkoły są zobowiązane do przekazania list uczestników do 4.12.2024 r. Organizatorowi.
  4. Uczestnicy Warsztatów powinni zostać objęci opieką nauczyciela wyznaczonego ze szkoły, dzieci na miejsce Warsztatów powinny zostać przyprowadzone i odebrane przez rodziców/opiekunów prawnych. Niezbędnym elementem uczestnictwa w Warsztatach jest podpisanie karty zgłoszenia, stanowiącej Załącznik nr 1, na karcie zgłoszenia podpisuje się rodzic/opiekun prawny uczestnika Warsztatów.
  5. Warsztaty polegają na wykonaniu ozdób choinkowych, a także aktywnym udziale w zdobywaniu wiedzy na stoisku informacyjnym, dotyczącym ochrony powietrza.
  6. Podczas Warsztatów będą przeprowadzone działania: opiekuńcze, wychowawcze, edukacyjne, motywujące, pozwalające na wyrażenie emocji dzieciom, poszerzenie kontaktów poprzez wspólne wykonywanie prac plastycznych, uczestnictwo w konkursach ekologicznych itp.
  7. Każdemu Uczestnikowi Warsztatów przysługuje prawo do zrobienia sobie zdjęcia z animatorem w przebraniu Św. Mikołaja w miejscu do tego przeznaczonym, zabrania ze sobą wykonanej ozdoby lub powieszenie jej na choince, odebrania prezentu za udział w Warsztatach.
  8. Kolejny Uczestnik może wziąć udział w Warsztatach po zwolnieniu się miejsca przy stanowisku warsztatowym.
  9. Jeśli w strefie znajduje się maksymalna liczba osób – prowadzący ma prawo odmówić wpuszczenia na Warsztaty kolejnego Uczestnika. Pierwszeństwo udziału w Warsztatach mają uczestnicy, którzy zostali zgłoszeni przez nauczycieli.

OBOWIĄZKI ORGANIZATORA

  1. Organizator dokłada wszelkich starań dotyczących pomyślnego przebiegu Warsztatów.
  2. Organizator prowadzi nadzór techniczny miejsca, w którym prowadzone są Warsztaty.
  3. Organizator wyznacza osobę do prowadzenia Warsztatów. Osoba prowadząca Warsztaty jest przygotowana do ich prowadzenia, posiada wiedzę i umiejętności z zakresu, z którego prowadzi Warsztaty.
  4. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za:
  • działania i zaniechania dokonane przez Uczestnika podczas odbywania się Warsztatów,
  • szkody materialne lub szkody powstałe na zdrowiu Uczestników w trakcie odbywania Warsztatów, spowodowane działaniem lub zaniechaniem Uczestników,
  • szkody będące skutkiem naruszania przez Uczestników praw osób trzecich,
  • za ewentualne następstwa nieszczęśliwych wypadków zaistniałych w trakcie trwania Warsztatów,
  • za urządzenia i rzeczy materialne pozostawione w strefie warsztatowej.
  1. Organizator nie ponosi odpowiedzialności wobec Uczestnika za niewykonanie jakichkolwiek obowiązków wynikających z niniejszego Regulaminu w zakresie, w jakim będzie to spowodowane wystąpieniem „Siły Wyższej“, czyli zdarzenia poza kontrolą Organizatora.

 OBOWIĄZKI UCZESTNIKA

  1. Uczestnik jest zobowiązany do przestrzegania zaleceń prowadzącego Warsztaty oraz zasad BHP obowiązujących w miejscu organizowania Warsztatów.
  2. Uczestnik zobowiązany jest poinformować Organizatora o występujących u niego chorobach zakaźnych, uczuleniach, których jest świadom, oraz przeciwwskazaniach zdrowotnych, które mogą mieć znaczenie dla jego zdrowia podczas Warsztatów, w których bierze udział.
  3. Uczestnik utrzymuje w czystości miejsce pracy oraz sprzęt i urządzenia, których używa podczas Warsztatów.
  4. Uczestnik odpowiada za szkody wyrządzone podczas Warsztatów sobie samemu bądź innym Uczestnikom, które są wynikiem jego zaniedbań lub nieostrożnego / nieuważnego czy lekkomyślnego postępowania.
  5. Uczestnik Warsztatów zobowiązany jest do kulturalnego zachowania w trakcie Warsztatów, nie przeszkadzania innym i nie opuszczania strefy przeznaczonej na prowadzenie Warsztatów. Wszelkie zachowania wykraczające poza ogólnie przyjęte normy, takie jak wulgarne wypowiedzi, agresja fizyczna i słowna oraz nie dostosowanie się do poleceń osób prowadzących Warsztaty będą skutkowały koniecznością opuszczenia Warsztatów.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. Organizator zastrzega możliwość zmian w Regulaminie. Informacje o zmianach będą przekazywane Uczestnikom za pośrednictwem strony internetowej www.gminakoscielisko.pl.
  2. Kontakt z Organizatorem możliwy jest pod adresem e-mail ekodoradca@gminakoscielisko.pl lub pod numerem telefonu +48 880 720 070 – Ekodoradca Agnieszka Michalik.
  3. Ostateczna interpretacja Regulaminu pozostaje w gestii Organizatora.
  4. Mechanizm Warsztatów nie jest grą losową w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. 2019 poz. 847 ze zmianami).
  5. Prezenty dla uczestników warsztatów finansowane zostaną w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Działanie 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, typ projektu B – Funkcjonowanie ekodoradców w gminach z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, tytuł projektu: Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Kościelisko, Numer projektu: FEMP.02.05-IZ.00-0081/23.

 OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

  1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Kościelisko, reprezentowana przez Wójta Gminy Kościelisko, z siedzibą w Kościelisku, ul. Nędzy-Kubińca 101, dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych Gminy Kościelisko adres e-mail: iod@gminakoscielisko.pl. Dane osobowe przetwarzane są wyłącznie w celu realizacji Warsztatów. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści jej danych oraz możliwość ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne jednak bez ich podania nie jest możliwe uczestnictwo w Warsztatach.
  2. Uczestnictwo w warsztatach jest różnoznaczne z wyrażaniem zgody na zamieszczenie wizerunku uczestnika utrwalonego podczas trwania Warsztatów na stronie internetowej Gminy Kościelisko oraz na lokalnych portalach i w lokalnej prasie, w celach związanych z upublicznieniem fotorelacji z ich przebiegu. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 kwietnia 2016 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/EWE (dalej RODO) oraz ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych uczestnik, a w przypadku osób niepełnoletnich jego opiekun wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Urząd Gminy Kościelisko dla potrzeb przeprowadzenia wydarzenia.
  3. Dane osobowe przetwarzane są zgodnie z RODO i przechowywane zgodnie z obowiązującymi w Urzędzie Gminy Kościelisko przepisami Instrukcji Kancelaryjnej.
  4. Uczestnik warsztatów oświadcza, że został poinformowany o tym, że podanie danych jest dobrowolne, jak również o przysługującym prawie do wglądu do moich danych oraz żądania ich poprawienia lub usunięcia. Wyraża też zgodę na prawo do nieodpłatnej prezentacji pracy wykonanej przez uczestnika na wymienionych polach eksploatacji: na wystawie, w Internecie, w materiałach informacyjnych i promocyjnych, publikacjach, informacjach prasowych oraz na udostępnianie tych prac innym zainteresowanym podmiotom wyłącznie w celu ich nieodpłatnej prezentacji na wymienionych polach eksploatacji. Zgoda udzielana jest na czas nieograniczony.
  5. Dane osobowe przetwarzane są w celu wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, na podstawie art. 6 powołanego wyżej Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. W związku z przetwarzaniem danych w celach, o których mowa w  punkcie 3 odbiorcami danych osobowych mogą być organy władzy publicznej oraz podmioty wykonujące zadania publiczne lub działające na zlecenie organów władzy publicznej, w zakresie i w celach, które wynikają z przepisów powszechnie obowiązującego prawa oraz inne podmioty, które na podstawie stosownych umów podpisanych z Gminą Kościelisko przetwarzają dane osobowe dla których Administratorem jest Gmina Kościelisko. Dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celów określonych w regulaminie, a po tym czasie przez okres oraz w zakresie wymaganym przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa.
  6. W związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługują następujące uprawnienia:
  7. a) prawo dostępu do danych osobowych, w tym prawo do uzyskania kopii tych danych;
  8. b) prawo do żądania sprostowania (poprawiania) danych osobowych - w przypadku, gdy dane są nieprawidłowe lub niekompletne;
  9. c) prawo do żądania usunięcia danych osobowych (tzw. prawo do bycia zapomnianym), w przypadku, gdy: dane nie są już niezbędne do celów, dla których były zebrane lub w inny sposób przetwarzane, osoba, której dane dotyczą, wniosła sprzeciw wobec przetwarzania danych osobowych, osoba, której dane dotyczą wycofała zgodę na przetwarzanie danych osobowych, która jest podstawą przetwarzania danych i nie ma innej podstawy prawnej przetwarzania danych, dane osobowe przetwarzane są niezgodnie z prawem, dane osobowe muszą być usunięte w celu wywiązania się z obowiązku wynikającego z przepisów prawa;
  10. d) prawo do żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych - w przypadku, gdy: osoba, której dane dotyczą kwestionuje prawidłowość danych osobowych, przetwarzanie danych jest niezgodne z prawem, a osoba, której dane dotyczą, sprzeciwia się usunięciu danych, żądając w zamian ich ograniczenia,
    Administrator nie potrzebuje już danych dla swoich celów, ale osoba, której dane dotyczą, potrzebuje ich do ustalenia, obrony lub dochodzenia roszczeń,
    osoba, której dane dotyczą, wniosła sprzeciw wobec przetwarzania danych, do czasu ustalenia czy prawnie uzasadnione podstawy po stronie administratora są nadrzędne wobec podstawy sprzeciwu;
  11. e) prawo do przenoszenia danych - w przypadku, gdy łącznie spełnione są następujące przesłanki: przetwarzanie danych odbywa się na podstawie umowy zawartej z osobą, której dane dotyczą lub na podstawie zgody wyrażonej przez tą osobę; przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany;
  12. f) prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych - w przypadku, gdy łącznie spełnione są następujące przesłanki: zaistnieją przyczyny związane ze szczególną sytuacją, w przypadku przetwarzania danych na podstawie zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej przez Administratora, przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez Administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą jest dzieckiem.
    W przypadku, gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO), przysługuje prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie. Cofnięcie to nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, z obowiązującym prawem. Podanie danych osobowych jest obowiązkowe, w sytuacji, gdy przesłankę przetwarzania danych osobowych stanowi przepis prawa lub zawarta między stronami umowa, w pozostałym zakresie przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie dobrowolnej zgody. W przypadku powzięcia informacji o niezgodnym z prawem przetwarzaniu przez Administratora danych osobowych, przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego właściwego w sprawach ochrony danych osobowych (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych), ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Dane mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą profilowane.