Zasłużeni dla Gminy Kościelisko

Zgodnie z obowiązującym Regulaminem nadawania tytułu „Zasłużony dla Gminy Kościelisko”, Rada Gminy Kościelisko na Sesji w dniu 22 czerwca 2023 r. uhonorowała dwie wybitne mieszkanki wsi Kościelisko:  Helenę Rysulę (pośmiertnie) i Halinę Olejniczak.

Tytuł „Zasłużony dla Gminy Kościelisko” jest wyrazem wyróżnienia i uznania. Nadawany jest za wybitne zasługi dla rozwoju gminy i tworzenia wspólnego dobra - mieszkańcom Gminy i osobom niebędącym mieszkańcami Gminy, organizacjom, stowarzyszeniom i instytucjom, które w sposób widoczny i niepodważalny przyczyniły się do zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej, szczególnie zasłużyły się Gminie, przyczyniając się do jej rozwoju, zwiększenia dobrobytu lub popularyzowania osiągnięć.

Wręczenie tytułu „Zasłużony dla Gminy Kościelisko” odbyło się w dniu 19 października 2023 r. podczas uroczystej Sesji Rady Gminy Kościelisko w budynku urzędu gminy. Wcześniej złożono kwity i zapalono znicze na grobie śp. Heleny Rysuli.

Helena Rysula

Helena Rysula - urodziła się 1.01.1950 w Kościelisku, córka Andrzeja i Zofii Nędza Kiernia z Chotarza, całe życie związana z Kościeliskiem. Żona Andrzeja Rysuli, matka Wojciecha, Macieja i Ryszarda. Szkołę podstawową ukończyła w Kościelisku, a szkołę zawodową o profilu gastronomicznym w Zakopanem. Po szkole podjęła pracę jako sprzedawca. Była wieloletnim pracownikiem PSS Społem Zakopane i kierownikiem sklepu „Podhale”. Helena Rysula była oddanym pracownikiem handlu i wychowawcą młodych kadr. Była również osobą zaangażowaną w pracę społeczną. Przez całe swoje życie, zachowując dyskrecję, pomagała osobom potrzebującym wsparcia.

Ale przede wszystkim Helena Rysula była wielce zaangażowana w działalność miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Rozwój OSP Kościelisko leżał jej tak bardzo na sercu, że w 1979 roku postanowiła dołączyć do OSP Kościelisko. Praca na rzecz OSP była jej wielką pasją, której poświęcała mnóstwo czasu i sił. W 1996 roku została Prezesem jednostki. Trochę wcześniej, w 1994 roku została Prezesem Zarządu Gminnego ZOSP RP, a w latach 2010-2013 pełniła funkcję zastępcy Prezesa. Od momentu powstania powiatu tatrzańskiego sprawowała funkcję zastępcy Prezesa zarządu oddziału powiatowego ZOSP RP. Zatroskana o sprawy swojej jednostki – otwarta, zawsze zaangażowana, poświęciła się straży, która była jej misją i powołaniem.

Helena Rysula zawsze otaczała się młodymi ludźmi, których werbowała i motywowała do pracy społecznej na rzecz jednostki, w tym swoich trzech synów, a następnie wnuków wraz z ich przyjaciółmi. Wokół nich zaczęła gromadzić się aktywna część strażaków. Dla Heleny Rysuli było niezwykle ważne, aby OSP Kościelisko wyróżniało się na tle jednostek z powiatu, województwa a nawet całego kraju. Nie było dla niej rzeczy niemożliwych. Swoimi pomysłami i decyzjami doprowadziła do szeregu zmian na lepsze.

To dzięki jej zaangażowaniu zakupiono dużo nowego wyposażenia, remontowano remizę, całkowicie wymieniono tabor pozyskując kilka samochodów – w tym dwa fabrycznie nowe. W trakcie negocjacji z przełożonymi zawsze powtarzała: „Moi chłopcy muszą mieć sprzęt nowy oraz z najwyższej półki" – i potrafiła doprowadzić te negocjacje do pomyślnego dla jednostki finału.

W trakcie swojej długiej działalności w OSP otrzymała wiele odznaczeń, w tym:
- Brązowy Medal „Za Zasługi dla pożarnictwa” – 1994 r.
- Brązowy Krzyż „Za Zasługi dla OSP” – 1998 r.
- Srebrny Medal „Za Zasługi dla pożarnictwa” – 2002 r.
- Zloty Medal „Za Zasługi dla pożarnictwa” – 2005 r.
- Brązową Odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” – 2009 r.
- Złoty Znak Związku OSP RP – 2011 r.

Halina Olejniczak

Halina Olejniczak - znana wszystkim Halinka – pogodna, bezpośrednia, o niespożytej energii i chęci do współdziałania. Jest inicjatorką i motorem wielu działań na terenie gminy Kościelisko. To dzięki jej marzeniu i konsekwencji powstały piękne, rekreacyjne trasy na Chotarzu, które stały się już wizytówką Kościeliska i przyciągają wielu amatorów biegów narciarskich. Dzięki Halince od kilku lat na naszych trasach biegowych odbywają się amatorskie zawody, których jest pomysłodawczynią. Są to „Puchar Kościeliska w narciarstwie biegowym” oraz „Walentynkowy Bieg Narciarski Parami" zimą, a latem „Biathlonowy Nordic Walking”. Współrealizowała również na terenie naszej gminy autorski projekt pn. „Filmowe Kościelisko ", który łączył zajęcia Nordic Walking z opowieściami filmowymi związanymi z naszym regionem.

W 2021 roku pozyskała dotację na projekt pn. „Trenuj z Olimpijczykiem”, w ramach którego odbywały się treningi na nartach biegowych z olimpijczykami z gminy Kościelisko oraz powstała publikacja pt. „Olimpijczycy z Kościeliska”, która w 2022 roku otrzymała „Markę Tatrzańską”. W 2022 roku pozyskała dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki, dzięki której zarówno mieszkańcy gminy Kościelisko, jak i turyści mogli uczestniczyć w zajęciach nauki jazdy na nartorolkach i strzelania na stadionie biatholowym w Kirach.

W ubiegłym roku – za zdobycie tytułu Gold Master w światowej lidze biegów długodystansowych „Worldloppet” zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie „Senior w ruchu”. To także dwukrotna laureatka tytułu „Małopolska Osobowość Turystyki”. W tym roku została powołana do Małopolskiej Rady Olimpijskiej w Krakowie. O tradycjach narciarskich i trasach biegowych w gminie Kościelisko często opowiada w programach radiowych i telewizji. Halina Olejniczak jest wyróżniającą się ambasadorką marki Kościelisko.

Halina Olejniczak, z domu Krzeptowska, urodziła się w Kościelisku w 1960 roku. Od dziecka lubiła jeździć na nartach. Miłość do sportu wyniosła z domu rodzinnego. Siostra jej mamy była znaną biegaczką narciarską, uczestniczką olimpiady, mistrzostw świata i mistrzostw Polski, miała mnóstwo medali, pucharów i dyplomów, których mała siostrzenica bardzo jej zazdrościła. Wtedy również w Kościelisku powstawał pierwszy w Polsce ośrodek biathlonowy, co miało niebagatelny wpływ na życie Halinki.

Halinka zapisała się do klubu sportowego, bo to była szansa na zdobycie prawdziwych biegówek oraz na wyjazdy na zawody i obozy treningowe (podróże są bowiem kolejną pasją Halinki). Trenowanie sprawiało jej ogromną radość. Startowała w różnych zawodach, jednak, jak mówi : „Pomimo że odnosiłam jakieś drobne sukcesy, nie byłam z siebie zadowolona. Ciągnęło mnie w świat, więc postanowiłam zobaczyć coś więcej niż Podhale i wyjechałam do szkoły średniej do Krakowa, a po jej ukończeniu, podjęłam pracę w Piotrkowie Trybunalskim”. Tam wyszła za mąż i urodziła czwórkę dzieci. Los sprawił, że po kilku latach powróciła do Kościeliska.

Do biegówek Halinka powróciła w wieku 40 lat. W 2000 roku mało kto w Kościelisku myślał o bieganiu na nartach, więc Halinka sama wytyczała sobie trasy. Jej miłość do nart ożyła na nowo, ze zdwojoną siłą i oprócz utraconych kilogramów, ubyło jej też lat. Zaczęła uczestniczyć w zawodach, najchętniej na długich dystansach. Pierwszy jej sukces to trzecie miejsce open na dystansie 40 km w Podhalańskim Biegu w Nowym Targu. Na podium stała wtedy z Justyną Kowalczyk, która w 2005 roku dopiero zaczynała swoją karierę.

Mniej więcej w tamtym czasie Halina Olejniczak postawiła sobie za cel utworzenie profesjonalnych tras biegowych w Kościelisku. Najpierw przekonała do tego pomysłu ówczesnego wójta, by gmina sfinansowała ratrakowanie tras, przebiegających po prywatnych działkach, które w zimie nie są użytkowane przez gospodarzy, a są przepięknie położone. Następnie przekonała właścicieli, aby zgodzili się nieodpłatnie na użyczenie swoich gruntów pod trasy narciarskie na okres zimy. Nie było to łatwe zadanie, ale udało się uzyskać pisemne zgody i od 2013 roku setki narciarzy korzysta z tych tras, które jak magnes przyciągają turystów do naszej miejscowości. Dzięki tej inicjatywie, miejscowi również chętnie wychodzą pobiegać. Natomiast dzieci z klubów sportowych mogą trenować „na miejscu” i być może w przyszłości powiększą grono olimpijczyków.

Po kilku latach intensywnych startów w zawodach krajowych, Halina Olejniczak zaczęła wyjeżdżać na zagraniczne zawody. Oprócz biegania na nartach, uprawia Nordic Walking, chodzi po górach. Aktywnie działa na rzecz popularyzacji na Podhalu zdrowego stylu życia, poprzez zachęcanie do uprawiania Nordic Walking. Do tej pory zrealizowała kilka ogólnopolskich projektów, m.in. „A czy Ty chodzisz prawidłowo”, „Aktywni 50+”, „I o to chodzi”, „Nordic walking na receptę”. Brała też udział w imprezie pn. „Bieg po nowe życie” w Warszawie, a od dwóch lat jest ambasadorką imprezy biegowej pn. „Bieg Trzech Serc” w Rakoniewicach w Wielkopolsce, promując tym samym transplantacje narządów.
Halinka od zawsze stara się współpracować z innymi, a w szczególności aktywizować kobiety, również seniorki. Wszędzie jej pełno, ma szerokie kontakty zarówno w kraju jak i poza jego granicami.