Memoriał im. Stanisława Bukowskiego „Ojca"

Przed nami kolejna rywalizacja dzieci i młodzieży szkół podstawowych z terenu gminy Kościelisko. Tym razem nasi najmłodsi mieszkańcy zmierzą się w biegach narciarskich podczas XI Memoriału im. Stanisława Bukowskiego „Ojca”.

Zawodnicy wystartują na stadionie biathlonowym w Kościelisku-Kirach w najbliższy piątek, 10 marca 2023 r.,  o godz. 10:00.

Regulamin zawodów do pobrania TUTAJ 

Organizatorem zawodów jest Szkoła Podstawowa im. Kurierów Tatrzańskich w Dzianiszu przy współpracy z Urzędem Gminy Kościelisko, Biathlonowym Klubem Sportowym „Wojsko Polskie Kościelisko" oraz Ochotniczą Strażą Pożarną z Dzianisza Dolnego.

Stanisław Bukowski „Ojciec” to postać nietuzinkowa.
Urodził się w Kościelisku. Trenował biegi narciarskie i jako zawodnik klubu „Wisła-Gwardia" zdobył 14 tytułów Mistrza Polski: 8 razy w sztafecie, 4 razy w biegu indywidualnym na 50 km oraz na 30 i 18 km. Wielokrotnie reprezentował barwy Polski na międzynarodowych zawodach w biegach narciarskich. Na Igrzyskach Olimpijskich w Cortina d'Ampezzo w 1956 r. w biegu indywidualnym na 50 km utrzymywał się w czołówce 20 najlepszych zawodników i ostatecznie zajął bardzo dobre  13 miejsce.

Po zakończeniu kariery sportowej rozpoczął pracę jako trener w klubie ,,Start Zakopane". Przez wiele lat pracował w Dzianiszu. Wychował wielu Olimpijczyków m.in. Wojciecha Truchana, Józefa Stopkę oraz olimpijczyka i brązowego medalistę Mistrzostw Świata w Falun – Jana Staszla.

Stanisław Bukowski nieprzypadkowo zyskał przydomek „Ojciec”. Był Ojcem i prawdziwym przyjacielem nie tylko dla dwójki swoich dzieci, z których był niesłychanie dumny, lecz również dla wszystkich zawodników – bez względu na ich przynależność klubową. Był człowiekiem o wielkim sercu. Miał wspaniale poczucie humoru. Wyróżniała go również tak wielka miłość do tańca góralskiego, że aż to zatracenie się w tańcu przyniosło mu w środowisku biegaczy narciarskich międzynarodową sławę.

Zapraszamy do licznego uczestnictwa w Memoriale, by uczcić pamięć o tym wyjątkowym mieszkańcu naszej gminy.