10.07.2024 r. - Co w trawie piszczy?

Co w trawie piszczy? O przemianach przydomowej przestrzeni ogródkowej opowie Katarzyna Ceklarz już jutro, 10 lipca 2024 r., o godz. 17:00 w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnek Kościelisko przy ul. Nędzy-Kubińca 136.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

 

Celem spotkania będzie ukazanie przemian aranżacji przydomowych ogródków w Beskidzkich miejscowościach na przykładzie Zawoi. Analizie poddany został zarówno skład gatunkowy roślin, jak i mała architektura ogrodowa.

W momencie, gdy przestrzeń przydomowa przestała pełnić funkcje użytkowe (dostarczanie pożywienia, przypraw i leków ziołowych), wpływ na jej aranżacje zdominowany został przez aktualne trendy ogrodowe i wyczucie estetyczne właścicieli. W tym kontekście analizie poddana została skala zmian obserwowana w wykorzystaniu i funkcji przydomowej przestrzeni quasi naturalnej w ostatnich dekadach.

Celem było także znalezienie odpowiedzi na pytania: Czy współczesne ogródki posiadają swój własny styl? Jeśli tak, to w jaki sposób się on uwidacznia? Na ile obce gatunki roślin, pochodzące z wyspecjalizowanych szkółek, zdominowały i zastąpiły tradycyjny skład florystyczny? Czy w aranżacji ogrodów widać związek z kulturą i tradycją regionu? W jaki sposób zmodyfikowano funkcje przydomowych ogródków, przechodząc z wykorzystania użytkowego na rekreacyjno-wypoczynkowy i estetyczny?

Katarzyna Ceklarz – dr etnologii, socjolog. Wykładowczyni Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu. Współzałożycielka oraz sekretarz Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec. Członkini Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Autorka książek, m.in.: Sebastian Flizak. Ludoznawca i etnograf na tle swojej epoki (Kraków 2019); Monografii Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce (Rabka-Zdrój 2010); podręcznika etnografii Babcyne korole. Z etnografii południowej Polski (Kraków 2012) i wielu artykułów naukowych. Współautorka oraz współredaktorka publikacji monograficznych z cyklu „Kultura ludowa górali”. Redaktorka naczelna serii naukowej „Archiwum Etnograficzne” Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Obok działalności naukowej i popularyzatorskiej z pasją poświęca się turystyce – jest przewodnikiem beskidzkim i tatrzańskim, pilotem wycieczek oraz instruktorem narciarstwa. Jako ekspert współpracuje z wieloma instytucjami kultury i samorządami. Uhonorowana m.in. odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej” oraz Nagrodą Województwa Małopolskiego im. prof. R. Reinfussa.

Warsztaty są przygotowaniem do udziału w konkursie https://www.facebook.com/share/v/wJKtMTVzFgorrdew/?mibextid=WC7FNe

EKO zmiana jest działaniem edukacyjnym, którego celem będzie przedstawienie możliwych ekologicznych zmian w zdegradowanych przestrzeniach wsi i miast powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego.
Zadaniem uczestników konkursu będzie analiza znanego im otoczenia wsi lub mniejszego miasta w powiecie tatrzańskim i nowotarskim i zastanowienie się co zrobić, aby wybrana przestrzeń nabrała nowego wymiaru i aby stała się miejscem spotkań, relaksu czy odpoczynku. Nowa jakość tego miejsca ma być „bardziej EKO”.
Konkurs jest skierowany do dzieci, młodzieży szkolnej, uczniów szkół średnich, studentów oraz wszystkich innych zainteresowanych ekologiczną zmianą w przestrzeni. Czekają na Was nagrody
__________
Projekt zintegrowany LIFE EKOMAŁOPOLSKA “Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” LIFE-IP EKOMALOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005 dofinansowany z programu LIFE Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.