DBAMY - SPRZĄTAMY!

Dbamy – sprzątamy! Zadbajmy wspólnie o to, by przywitać wiosnę porządkiem w Gminie Kościelisko! Również w tym roku kontynuujemy naszą akcję „Dbamy – sprzątamy!” w ramach regionalnej edycji wydarzenia pn. „Posprzątaj z nami Małopolskę!”. 

Ze względu na niekorzystne prognozy pogody, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu finału akcji na inny dzień. O nowym terminie poinformujemy wkrótce.

Pozostałe działania bez zmian.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Dzianisza, Kościeliska i Witowa do włączenia się w akcję sprzątania terenu naszej gminy: posesji, chodników i terenów zielonych.
Dajmy dobry przykład młodszemu pokoleniu i pokażmy, że sami potrafimy zmienić naszą gminę na lepsze. Wyjdźmy w plener i posprzątajmy nasze najbliższe otoczenie. Tak naprawdę wystarczy odrobina chęci i wolnego czasu, a nasza gmina będzie jeszcze piękniejsza! Pokażmy wspólnie, że dbałość o środowisko to przejaw gospodarności i wyraz troski o estetykę krajobrazu, rozumianą również w kontekście promocji walorów turystycznych, zachęcających gości do wypoczynku właśnie w tym zakątku Podhala.

Na tegoroczną akcję składają się następujące działania:

1. Dbamy – Sprzątamy! Posprzątaj z nami Gminę Kościelisko!

W trosce o środowisko sprzątamy podwórka, lasy, łąki, potoki, rowy przydrożne itp.
1) Weź udział w akcji – zgłoś się telefonicznie bądź osobiście w Urzędzie Gminy Kościelisko i odbierz worki na odpady i naklejki z kodami kreskowymi.
2) Zebrane śmieci posegreguj, zabierz ze sobą i wystaw zgodnie z harmonogramem odbiorów dla poszczególnych sołectw, znajdującym się na stronie gminy pod linkiem https://www.gminakoscielisko.pl/wazne-sprawy/7632.html
W razie pytań można dzwonić pod nr tel. 18 20 23 404.
3) Na finał akcji przynieś drobne elektrośmieci, zużyte baterie, żarówki i odbierz proekologiczny upominek.

2. Sprzątamy też pobocza, chodniki, wjazdy oraz ulice w obrębie naszych posesji!

Uprzątnięty żwir i piasek pryzmujemy i gromadzimy na ulicy przy samym krawężniku. Aby w czasie zamiatania pył, kurz i piasek nie unosił się w powietrzu, warto go lekko pomoczyć.
Przygotowane pryzmy żwiru i piasku będą zbierane w dniu 16 kwietnia, wtorek oraz w razie zapotrzebowania - w innym terminie. Można zgłaszać potrzebę uprzątnięcia pryzm w Urzędzie Gminy. 
Prace porządkowe w obrębie dróg i chodników, w zależności od warunków atmosferycznych, będą trwać do końca kwietnia.
W związku z ruchem ulicznym prosimy o zachowanie ostrożności przy wykonywaniu prac w pasie drogowym.

3. Odbiór wielkich gabarytów i odpadów budowlanych.

15-18.04.2024 r. - Zbiórka odpadów wielkogabarytowych na terenie Gminy Kościelisko - szczególy pod linkiem https://www.gminakoscielisko.pl/aktualnosci/7746.html

22-25.04.2024 r. - Zbiórka odpadów budowlanych na terenie Gminy Kościelisko - szczególy pod linkiem https://www.gminakoscielisko.pl/aktualnosci/7747.html

4. Dbamy o zieleń w najbliższym otoczeniu!

Z okazji Dnia Ziemi, wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Witowie zagospodarujemy teren zielony przy szkole. W ramach wspólnej pracy uczniowie  przygotują teren i rabaty, posadzą krzewy i rośliny ozdobne.

5. Finał akcji!

Ze względu na niekorzystne prognozy pogody, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu finału akcji na inny dzień. O nowym terminie poinformujemy wkrótce.

Akcja wspólnego sprzątania zaplanowana jest na czwartek – 18 kwietnia. W tym dniu uczniowie szkół podstawowych w Dzianiszu, Kościelisku i Witowie oraz pracownicy Urzędu Gminy wyjdą w teren, by zebrać śmieci porzucone na polach, łąkach, w zaroślach, lasach i potokach. Zachęcamy Wszystkich Mieszkańców do przyłączenia się do akcji wspólnego zbierania śmieci. 

Po zakończonej pracy spotkajmy się wszyscy przy remizie OSP w Kościelisku przy ul. Rysulówka 2 i znajdźmy czas na:
1) integrację – wszak wspólna praca zbliża;
2) wspólny posiłek – zapraszamy na pyszny bigos i kiełbaski /zapewniamy naczynia wielokrotnego użytku, bo bliska nam jest idea Zero Waste/ oraz słodkości przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku oraz Gminną Radę Seniorów w Kościelisku;
3) edukację ekologiczną i przyrodniczą;
4) naukę pierwszej pomocy – będzie można poćwiczyć pod fachowym okiem naszych strażaków;
5) obejrzenie ekologicznych źródeł ogrzewania;
6) uzyskanie informacji na temat możliwości dofinansowania wymiany źródeł grzewczych z programu „Czyste Powietrze” oraz dofinansowań dla Przedsiębiorców.

Zarezerwujcie sobie czas w kalendarzu:
18 kwietnia 2024 r. | godz. 13:00-15:00 | Plac przy remizie OSP w Kościelisku

Bądźcie w tym dniu z nami!