Plan ogólny Gminy Kościelisko - ważne informacje

Wójt Gminy Kościelisko informuje o podjęciu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego Gminy Kościelisko.

Wnioski do planu można składać do dnia 31 października 2024 r.

PLAN OGÓLNY

Uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego Gminy Kościelisko
- treść uchwały
- plik gml do pobrania ze strony https://bip.malopolska.pl/ugkoscielisko,a,2422159,projekt-planu-ogolnego-gminy-koscielisko.html

Ogłoszenie Wójta Gminy Kościelisko z dnia 8.08.2024 r. o podjęciu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego Gminy Kościelisko - treść ogłoszenia do pobrania TUTAJ

Formularz wniosku do planu ogólnego:

- pismo dotyczące aktu planowania przestrzennego do pobrania w pliku WORD
- pismo dotyczące aktu planowania przestrzennego do pobrania w pliku PDF

Wzór wypełnienia formularza wniosku dostępny jest tutaj:

Materiały instruktażowe

Przykład wypełnionego formularza - wniosek do projektu POG

Przy składaniu wniosku mogą być przydatne informacje dotyczące planu ogólnego, znajdujące się poniżej.

Wnioski należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 października 2024 r. – liczy się data wpływu do Urzędu Gminy Kościelisko.
__________________________________________________

Plan ogólny jest całkowicie nowym opracowaniem planistycznym i należy go sporządzić według nowych, określonych zasad, ustalonych w nowelizacji ustawy oraz przepisach wykonawczych. W założeniu ma być bardziej przystępny dla mieszkańców i posiadać ujednoliconą formę dla całego kraju.

W planie ogólnym określa się obowiązkowo:

strefy planistyczne,
gminne standardy urbanistyczne.

W planie ogólnym można określić fakultatywnie:

obszary uzupełnienia zabudowy,
obszary zabudowy śródmiejskiej.

Obszar gminy zostanie podzielony w sposób rozłączny na strefy planistyczne.

Wyszczególniono 13 rodzajów stref (katalog zamknięty):

strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną – SW;
strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną – SJ;
strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową – SZ;
strefa usługowa – SU;
strefa handlu wielkopowierzchniowego – SH;
strefa gospodarcza – SP;
strefa produkcji rolniczej – SR;
strefa infrastrukturalna – SI;
strefa zieleni i rekreacji – SN;
strefa cmentarzy – SC;
strefa górnictwa – SG;
strefa otwarta – SO;
strefa komunikacyjna – SK.

Charakterystyka stref planistycznych obejmuje ich profil funkcjonalny (obowiązkowo podstawowy oraz fakultatywnie dodatkowy) oraz minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej jest dostępna tutaj.

Wyznaczając ww. strefy planistyczne 1 – 3, w pierwszej kolejności uwzględnia się obszary, dla których w obowiązujących miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego określono przeznaczenie umożliwiające realizację funkcji mieszkaniowej, oraz obszary uzupełnienia zabudowy (UOZ) w ramach istniejącej zabudowy.

Gminne standardy urbanistyczne obejmują gminny katalog stref planistycznych oraz mogą obejmować gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej.

W gminnym katalogu stref planistycznych określa się:

profil funkcjonalny stref planistycznych,
wartości maksymalnej nadziemnej intensywności zabudowy, maksymalnej wysokości zabudowy oraz maksymalnego udziału powierzchni zabudowy (obowiązkowo w ww. strefach planistycznych 1 – 7 oraz fakultatywnie w ww. strefach planistycznych 8 – 13);
wartości minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej (obowiązkowo w ww. strefach planistycznych 1 – 10 oraz fakultatywnie w ww. strefach planistycznych 11 – 13).

Gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej obejmują zasady zapewnienia dostępu do obiektów infrastruktury społecznej – szkoły podstawowej oraz obszarów zieleni publicznej.

Ministerstwo Rozwoju poprzez rozporządzenia określiło szereg zasad i ograniczeń w wyznaczaniu terenów inwestycyjnych w planie ogólnym gminy.
Przykładowo, rozporządzenie z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy (...) określa sposób obliczania zapotrzebowania na nową zabudowę mieszkaniową oraz chłonności terenów niezabudowanych.
Rozporządzenie z dnia 2 maja 2024 r. w sprawie sposobu wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy określa sposób wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy.

__________________________________________________

Konieczność sporządzenia planu ogólnego podyktowana jest zmianą ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Z dniem 1 stycznia 2026 r. utraci moc studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Kościelisko. Zmiana ustawy wprowadziła w jego miejsce nowy akt planowania przestrzennego, właśnie w postaci planu ogólnego. Wnioski złożone w sprawie zmiany studium pozostaną zatem bez rozpoznania. Do procedury sporządzenia planu ogólnego należy złożyć nowy wniosek. Uchwała Rady Gminy Kościelisko w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego Gminy Kościelisko rozpoczęła procedurę planistyczną.

Plan ogólny obejmuje cały obszar Gminy Kościelisko w jego granicach administracyjnych, z wyłączeniem terenów zamkniętych innych niż ustalane przez ministra właściwego do spraw transportu.

Plan ogólny będzie stanowił akt prawa miejscowego.

Dotychczas obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego zachowują moc – uchwalenie planu ogólnego nie powoduje utraty ważności planu miejscowego obowiązującego na danym terenie.

Plan ogólny będzie podstawą do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i ich zmian oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Pozostałe informacje: