Zadbajmy o zwierzęta w czasie mrozów!

W związku z panującymi niskimi temperaturami Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Targu przypomina podstawowe zasady opieki nad zwierzętami podczas mrozów.

Komunikat Lekarza Weterynarii do pobrania w pliku pdf TUTAJ

W związku z panującymi niskimi temperaturami, w trosce o dobro naszych pupili, przypominamy podstawowe zasady opieki nad zwierzętami towarzyszącymi w czasie mrozu.
  • Przede wszystkim należy zadbać, by zapewnić naszym zwierzętom świeżą wodę do picia. Najlepiej nalewać kilka razy dziennie, bo jak wiadomo, w niskich temperaturach woda szybko zamarza.
  • Warto również częściej karmić naszych pupili. Co ważne, psom i kotom mieszkającym na zewnątrz podajemy suchą karmę, co uchroni ją przed zamarznięciem.
  • Psom należy zapewnić ciepłe schronienie, a przynajmniej ocieplaną budę (np. styropianem - znakomicie trzyma ciepło), wymoszczenie legowiska słomą lub sianem (najlepiej sprawdza się w zimie, gdyż nie chłonie wilgoci i zatrzymuje ciepło. Gorzej sprawdzają się w tej roli koce oraz kołdry, ponieważ bardzo szybko wchłaniają wilgoć.
  • Buda powinna być ustawiona na klockach lub belkach, aby podłoga nie dotykała ziemi, gdyż wtedy nasiąka wilgocią i gnije, a w efekcie przemraża psa.
  • Wejście należy zasłonić uchylną klapką zatrzymującą zimne powietrze.
  • Należy zwrócić uwagę, aby metalowe elementy obroży lub łańcucha nie przylegały bezpośrednio do szyi psa, gdyż w czasie niskich temperatur metal może przymarznąć do ciała zwierzęcia.
  • Należy zapewnić takie warunki, aby pies mógł swobodnie poruszać się po podwórku, co uchroni go przed wychłodzeniem.
  • Najlepiej na noc wpuszczać zwierzęta do domów lub ocieplanych pomieszczeń.
  • Należy ograniczyć spacery, gdy temperatura nagle spada i na zewnątrz panuje siarczysty mróz.
  • Nigdy nie należy zostawiać zwierząt zamkniętych w samochodzie.
  • Pamiętajmy o bezdomnych kotach, prosimy umożliwić im schronienie, zostawić uchylone okienka piwniczne, nie przeganiać ich z pomieszczeń, w których schroniły się przed mrozem.
  • Możemy pomóc bezdomnym zwierzętom wystawiając często wodę na podwórku. Skorzystają z niej nie tylko koty czy psy, ale też i ptaki.
  • Ptaki dokarmiamy wyłącznie mieszanką nasion, zimami zbóż, lub kawałkami niesolonej, surowej słoniny.

Przypominamy, że przygotowanie odpowiednich warunków umożliwiających przetrwanie zwierzętom mrozów jest nieodłącznym obowiązkiem każdego właściciela i opiekuna.

W przypadku bycia świadkiem złego traktowania zwierząt, niezapewnienia im należytych warunków, powinniśmy zareagować, wzywając funkcjonariuszy Straży Gminnej lub Policji. Pamiętajmy, że każda istota żyjąca, podobnie jak człowiek – odczuwa głód, mróz i cierpienie.