5.07.2024 r. - „Alusi na szkle malowanie” - wernisaż wystawy

Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko wraz z Instytutem Allerhanda zapraszają na wernisaż wystawy monograficznej Aliny Towarnickiej-Allerhand pt. „Alusi na szkle malowanie”, połączony z jubileuszem 95. urodzin autorki, który odbędzie się w piątek, 5 lipca 2024 r. o godzinie 18:00 w GOKR Kościelisko (ul. Nędzy-Kubińca 136).

Wystawę można oglądać w sali wystawowej GOKR Kościelisko w terminie od 1 do 20 lipca 2024 roku,  w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach 9:00-16:00, w środy od 11:00 do 16:00.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji Fundacji Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Alina Towarnicka-Allerhand urodziła się w 1929 r. w Krakowie. Z mężem dr med. Leszkiem Allerhandem mieszkali całe życie w Zakopanem. Dwie dekady pracowała w Halamie - Domu Pracy Twórczej ZAIKS'u.

Dopiero w dojrzałym wieku zainteresowała się malarstwem na szkle, którego uczyła się pod kierunkiem prof. Jana Kosińskiego. Malowała z potrzeby serca, dla siebie, nie na sprzedaż. Jej prace szybko wzbudziły zainteresowanie. Były wystawiane m.in. w Zakopanem,  Nowym Targu, w Krakowie, w Warszawie, w Katowicach i w Bydgoszczy.  Została laureatką w kilku Ogólnopolskich Konkursach Malarskich. Zdobyła 1 nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie pt. „Jan Paweł II w sztuce” w Krakowie.
Jej prace tworzone przez lata układają się w liczne cykle, których tematy przeplatają się. Od biblijnych historii, poprzez wspomnienia z licznych podróży, po sceny z życia codziennego i celne portrety. Na wystawie prezentujemy jedynie wycinek z opus blisko 400 obrazów.

W 2013 r. ukazał się w Oficynie Allerhanda album monograficzny Aliny Towarnickiej-Allerhand, pod red. Leszka Allerhanda i Adama Redzika.