Informacja dla właścicieli gruntów w pasie dróg gminnych

W związku ze zbliżającym się sezonem zimowego utrzymania dróg Wójt Gminy Kościelisko przypomina wszystkim właścicielom oraz dzierżawcom gruntów znajdujących się w pasie drogowym na terenie Gminy Kościelisko o obowiązku przycinania gałęzi drzew i krzewów wystających poza granice prywatnych gruntów, które mogą stanowić przeszkodę dla ruchu pojazdów po drogach gminnych lub ograniczają widoczność.

Prosimy o wykonanie wspomnianych prac w terminie do 10 listopada br.

Przypominamy, że utrzymywanie zieleni przydrożnej jest nie tylko obowiązkiem zarządcy drogi, ale również należy do obowiązku właściciela nieruchomości prywatnej, zwłaszcza w sytuacji, gdy drzewa i krzewy rosną na nieruchomościach prywatnych, a ich gałęzie zwisają nad chodnikiem i jezdnią, utrudniając uczestnikom ruchu drogowego korzystanie z dróg.

Dlatego zwracamy się z prośbą do właścicieli nieruchomości przylegających do dróg gminnych o przycięcie gałęzi drzew i krzewów do wysokości 2,5 m nad skrajnią chodnika i do 4,5 m nad skrajnią drogi. Obowiązki te wynikają z ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2023 r., poz. 645 t.j.) oraz Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.

Przycięcia gałęzi i krzewów nie wymagają zgody Urzędu Gminy, a pozyskane drzewo może być wykorzystane we własnym zakresie.