16-22.09.2024 r. - Europejski Tydzień Mobilności

Europejski Tydzień Mobilności (ETM) to kampania Komisji Europejskiej, od 2002 roku obchodzona w całej Europie jako European Mobility Week (EMW).

Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest hasło „WSPÓŁDZIELENIE PRZESTRZENI PUBLICZNEJ!" Hasło to podkreśla potrzebę współdzielenia przestrzeni przez różne grupy użytkowników, z naciskiem na poprawę jakości życia, ochronę powietrza.

Podczas wydarzenia promowane są ekologiczne formy transportu oraz edukacje na temat zrównoważonej mobilności, ochrony powietrza. Działania te mają wpłynąć m.in. na zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców, kształtowaniu proekologicznych nawyków oraz wdrażać program poprawy jakości powietrza.

Celem przewodnim akcji jest zachęcanie nas - mieszkańców wsi, miast i miasteczek, do aktywnego korzystania z transportu publicznego, rowerów lub innych ekologicznych środków transportu. Dzięki temu będziemy żyć w bardziej przyjaznym środowisku, zdrowszym dla nas samych.

Uczestnicy ruchu drogowego stanowią duży odsetek ofiar wypadków drogowych, dlatego niezwykle ważne jest priorytetowe traktowanie tej grupy podczas zarządzania przestrzenią publiczną. Aby zachęcić mieszkańców do częstszego poruszania się pieszo i jazdy na rowerze, należy zapewnić im więcej dedykowanej infrastruktury wysokiej jakości oraz stworzyć przepisy ruchu drogowego, które będą traktować pieszych i rowerzystów w uprzywilejowany sposób.

W trakcie Europejskiego Tygodnia Mobilności mieszkańcy ponad 2 tysięcy miejscowości starają się zmieniać swoje złe nawyki na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego oraz innych czystych i inteligentnych rozwiązań transportowych. Bądźmy wśród nich i my!

Zachęcamy Państwa do dokonywania świadomych wyborów i włączania się w tę ogólnoświatową akcję. Kulminacyjnym punktem ETM jest organizowany 22 września, Dzień bez Samochodu.

Ekodoradca z Gminy Kościelisko zaprasza do udziału w konkursie przygotowanym dla dzieci ze szkół podstawowych na terenie Gminy Kościelsko z klas 4,5,6 i 7.

Konkurs pn. „Rowerem, hulajnogą i pieszo przez Gminę Kościelisko - uchwyć siebie w obiektywie” organizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Działanie 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, typ projektu B – Funkcjonowanie ekodoradców w gminach z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Nr projektu: FEMP.02.05-IZ.00-0081/23

Szczegóły w Regulaminie.

Zachęcamy serdecznie do udziału.