„Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Kościelisko”

Gmina Kościelisko realizuje projekt pn. „Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Kościelisko”, w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 2 Fundusze Europejskie dla Środowiska, Działanie 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, typ projektu B - Funkcjonowanie ekodoradców w gminach” z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt jest realizowany na terenie Gminy Kościelisko w okresie od 01.01.2024 r. do 31.12.2026 r.

Całkowity koszt Projektu: 588 221,37 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 499 988,16 zł

W ramach projektu realizowane będą zadania:

  1. Zatrudnienie ekodoradcy w gminie

Zadanie obejmuje zatrudnienie ekodoradcy, który prowadził będzie stacjonarny punkt obsługi mieszkańców. Do zadań ekodoradcy należy m.in.: bezpośrednia pomoc doradcza dla mieszkańców w zakresie wymiany źródła c.o. i c.w.u. oraz modernizacji energetycznej budynku, pomoc mieszkańcom w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie i ich rozliczaniu (w szczególności osobom wykluczonym), prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu, adaptacji do tych zmian i łagodzenia ich skutków, pozyskiwanie środków zewnętrznych przeznaczonych na ochronę powietrza, aktualizacja bazy CEEB na podstawie danych przekazywanych przez właścicieli i zarządców budynków.

  1. Utworzenie, adaptacja, wyposażenie stacjonarnego punktu obsługi mieszkańców

W ramach zadania zrealizowana zostanie adaptacja pomieszczenia na punkt obsługi mieszkańców i pokrycie kosztów wyposażenia tj. odpowiednie umeblowanie - zakupiony będzie fotel biurowy, sprzęt/zestaw komputerowy, aparat telefoniczny wraz z aparatem fotograficznym i urządzeniem wielofunkcyjnym, roll-up oraz stojak/
tablica do ekspozycji materiałów informacyjnych i promocyjnych.

 

3. Prowadzenie lokalnych akcji informacyjno-edukacyjnych w zakresie ochrony klimatu, powietrza, uchwał antysmogowych dedykowanych dla każdej grupy społecznej

 Prowadzenie lokalnych akcji informacyjno - edukacyjnych w zakresie ochrony klimatu, powietrza, uchwał antysmogowych dedykowanych dla każdej grupy społecznej:
- uczniowie szkół i przedszkoli Gminy Kościelisko
- lokalne organizacje pozarządowe
- mieszkańcy Gminy Kościelisko.

W ramach zadania zorganizowanych zostanie 12 wydarzeń informacyjno-edukacyjnych oraz 6 spotkań z grupami opiniotwórczymi.

4. Wykonanie analizy zużycia energii w budynkach, w tym w budynkach użyteczności publicznej

W ramach zadania zakupiona zostanie aplikacja internetowa umożliwiająca gromadzenie i monitorowanie zużycia energii w budynkach użyteczności publicznej oraz wykonana zostanie analiza w zakresie optymalizacji doboru taryf, mocy zamówionej energii elektrycznej i cieplnej oraz kompensacji mocy biernej.

Odbiorcy projektu:

Projekt jest skierowany dla mieszkańców Gminy Kościelisko i regionu, którzy skorzystają z usług Ekodoradcy.

Głównym celem projektu jest wsparcie gminy w transformacji energetycznej oraz wdrażaniu Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który dotyczy ograniczenia emisji i zmniejszenia stężeń: pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu. Podjęte działania wpłyną na ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i tym samym na poprawę jego jakości. Realizacja zadań projektu stanowi jednocześnie realizację działań naprawczych wskazanych w Programie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Projekt pozwoli również na realizację polityki energetyczno-klimatycznej.

Cele szczegółowe projektu:
Podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie zagrożeń zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem środowiska, ale również korzyściami wynikającymi z wykorzystania czystych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej. W ramach projektu wskazywane będą korzyści wynikające z wymiany nieefektywnych kotłów węglowych, takich jak poprawa zdrowia, wygoda, oszczędność oraz promocja gminy i innowacje. Przez kampanie edukacyjne, spotkania oraz materiały informacyjne, projekt będzie angażował społeczność.

Ograniczenie negatywnego wpływu na zmiany klimatu poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawę efektywności energetycznej. 

Efekty projektu:

Efektem udziału mieszkańców w projekcie jako jego odbiorców będzie poprawa jakości powietrza w gminie i regionie. Dzięki wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych na ekologiczne rozwiązania oraz podnoszeniu świadomości ekologicznej, emisja szkodliwych substancji zostanie zredukowana, co wpłynie pozytywnie na zdrowie i komfort życia mieszkańców naszej gminy.