JAN BUKOWSKI PLEBONEK
Jan Bukowski Plebonek został uhonorowany pośmiertnie tytułem Zasłużony dla Gminy Kościelisko w 2024 r.
Pan Jan Bukowski Plebonek to zasłużony społecznik, działający na rzecz poprawy życia mieszkańców Dzianisza. Z jego inicjatywy powstały w Dzianiszu: oddział Związku Podhalan, Ochotnicza Straż Pożarna, Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej i ośrodek zdrowia.
Jan Bukowski Plebonek urodził się 18 czerwca 1890 roku w Dzianiszu jako drugie dziecko z pięciorga rodzeństwa z małżeństwa Andrzeja i Reginy z domu Kukulak. Rodzice zajmowali się rolnictwem i z tego się utrzymywali.
W latach 1896-1902 uczęszczał do szkoły powszechnej w Dzianiszu, równocześnie pomagając rodzicom na gospodarstwie. Mając 13 lat podjął pierwszą pracę zarobkową u Ojców Jezuitów na Górce w Zakopanem, pracując tam przez trzy lata jako ogrodnik. W wieku 17 lat wyemigrował do Stanów Zjednoczonych pracując w kopalni jako górnik w stanie Ohio.
W 1911 r. powrócił do kraju, aby pomóc rodzicom w odbudowie gospodarstwa z myślą o powtórnym powrocie do Ameryki. Niestety, został wcielony do służby wojskowej w Armii Austriackiej. W Il Pułku Ułanów w Bochni został przydzielony do telegrafistów i służył tam do zakończenia wojny. Walczył na frontach I Wojny Światowej na wschodzie z Rosją, a później przerzucony został na front włoski w Tyrolu i Rumunii. Końca wojny doczekał na froncie włoskim. Do domu powrócił 28 listopada 1918 roku.
Po wojnie przejął gospodarstwo po rodzicach, którzy byli już w podeszłym wieku. W roku1919 ożenił się z Agnieszka Tylką Pyzowianką i z tego małżeństwa urodziło się dwoje dzieci: Anna i Józef. W roku 1920 został powołany do Wojska Polskiego i skierowany do 17. Pułku w Rzeszowie, gdyż wybuchła wojna z Rosją. Po kilkunastu tygodniach został zwolniony ze służby ze względu na wiek rodziców oraz młodszego brata Jakuba, który wcielony do armii - zginął pod Kijowem. Po powrocie z wojny przejął z żoną Agnieszką gospodarstwo po rodzicach.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stał się energicznym społecznikiem w Dzianiszu, chcąc umożliwić społeczeństwu na wsi lepszy byt życiowy. 24 stycznia 1926 roku pan Józef Bukowski Plebonek założył w Dzianiszu Ognisko Związku Podhalan, którego został prezesem. W roku 1926 z inicjatywy Ogniska Związku Podhalan zostaje założona Straż Pożarna, w której pan Józef został członkiem Zarządu. W roku 1928 zorganizował modernizację drogi z Chochołowa do przysiółka Słodyczki. był również inicjatorem i przewodniczącym budowy kościoła w Dzianiszu, który został wybudowany w latach 1932-1937.
W roku 1936 założył w rodzinnym domu filię zlewni mleka Podhalańskiej Spółdzielni Mleczarskiej i prowadził ją aż do końca Il Wojny Światowej. Po wojnie powstała we wsi filia Rolniczej Spółdzielni Handlowej (Społem), której pan Józef przewodniczył do roku 1948. W latach 1965-1973 był prezesem do spraw handlu w Gminnej Samopomocy Chłopskiej z siedzibą w Chochołowie. W roku 1965 założył Spółdzielnię Zdrowia w Dzianiszu oraz filie w Miętustwie, w Witowie i w Cichem Górnym. Był jej prezesem od założenia w 1965 r. aż do likwidacji w 1973 r. Z jego inicjatywy została kupiona działka, na której obecnie zbudowany jest nowy Ośrodek Zdrowia.
Pan Józef Bukowski Plebonek od 1963 r. pełnił również funkcję prezesa Kółka Rolniczego - zakupując maszyny rolnicze w celu użyczania ich miejscowym rolnikom.
W 1973 r., po zakończeniu budowy drogi do Dzianisza, pan Józef Gąsienica Plebonek - jako senior i zasłużony społecznik, uroczyście przeciął wstęgę podczas otwarcia nowowybudowanej drogi.
Jan Bukowski Plebonek otrzymał m.in. następujące odznaczenia:
1937 rok - Złoty Krzyż Zasługi za prace społeczne
1957 rok - Złoty Krzyż Zasługi
1974 rok - Medal 30-lecia
1974 rok - Złota odznaka Zasłużony działacz Ruchu Spółdzielczego
Jan Bukowski Plebonek zmarł 24 stycznia 1981 roku w Dzianiszu.