KAZIMIERZ DŁUGOPOLSKI

Kazimierz Długopolski został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Gminy Kościelisko w 2022 r.

Kazimierz Długopolski od urodzenia jest mieszkańcem Witowa. Już w szkole podstawowej w 1961 roku zapisał się do klubu sportowego Start Zakopane i został zawodnikiem skoków narciarskich. Trenował pod opieką Stanisława Bukowskiego „Ojca”, a potem jego trenerem był Janusz Fortecki.

W 1967 roku zaczął trenować kombinacje norweską i w 1968 roku został mistrzem Polski w kategorii junior młodszy, a następnie zajął 10-te miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów.

Przez 15 lat był zawodnikiem kadry narodowej w tej dyscyplinie.

W mistrzostwach polski w kilku dyscyplinach: skokach, kombinacji norweskiej i biegach sztafetowych zdobył łącznie 13 tytułów Mistrza Polski i 30 medali. Reprezentował Polskę w mistrzostwach świata, w tym zajął 9-te miejsce w 1978 roku w Lahti oraz w igrzyskach olimpijskich, w tym zajął 12-te miejsce w 1972 roku w Saporro.

Po zakończeniu kariery zawodniczej zdobył uprawnienia sędziego FIS i w latach 1994-2010 był sędzią wielu zawodów w skokach narciarskich pucharu świata i mistrzostw świata. Wielką zasługą dla młodego pokolenia w Gminie Kościelisko jest praca trenerska Kazimierza Długopolskiego, który pracował przez wiele lat z młodzieżą z Dzianisza, Witowa i Kościeliska, a do dzisiaj prowadzi zajęcia na skoczni w klubie AZS Zakopane.

Był pierwszym trenerem m.in. Grzegorza Sobczyka, Macieja Kota, Andrzeja Stękały, Wojciecha Topora, Jakuba Kota i Krzysztofa Miętusa. Za zasługi w dziedzinie sportu otrzymał Medal Zasłużony Mistrz Sportu, Brązowy Krzyż Zasługi, a w 2019 r. podczas gali z okazji 100-lecia PZN, Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało Kazimierzowi Długopolskiemu Złotą Odznakę „Za zasługi dla sportu”.

W życiu osobistym Kazimierz Długopolski jest żonaty z Krystyną z domu Boblak i jest ojcem oraz dziadkiem. Syn Krystian był skoczkiem narciarskim. Obok pasji i kariery sportowej Kazimierz Długopolski jest człowiekiem zaangażowanym w życie społeczne Witowa i Gminy.

W latach 1988-1994 był radnym Gminy Tatrzańskiej, a w latach 2010-2014 był radny Gminy Kościelisko, w tym sprawował funkcję przewodniczącego Komisji Spraw Obywatelskich. Aktywnie działa w Oddziale Związku Podhalan w Witowie od 20 lat, a przez kilka kadencji pełni funkcję przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego i czynnie bierze udział w zawodach Pucharu Witowa, Rajdu Rodzinnego oraz Witowiańskiej Watry.

Ciągle jest aktywny w działalności lokalnej, a w obecnej kadencji pełni funkcje Przewodniczącego Rady Sołeckiej i organizuje zebrania w ważnych sprawach gminnych.

07/08/2022