ANIELA MICHNIAK

Aniela Michniak została uhonorowana tytułem Zasłużony dla Gminy Kościelisko w 2024 r.

Pani Aniela Michniak przez ponad 30 lat swojego życia z zaangażowaniem przekazywała mieszkańcom Witowa i okolicznych miejscowości: Dzianisza, Cichego i Chochołowa, zwyczaje i obrzędy podhalańskie, ucząc gwary, tańca i śpiewu góralskiego kolejne pokolenia dzieci i młodzieży.

Pani Aniela Michniak, z domu Tatar, urodziła się 10 maja 1936 r. w Podczerwonem. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuowała naukę w Liceum Pedagogicznym w Zakopanem, a następnie w Studium Nauczycielskim w Krakowie. Swoją pracę dyplomową pisała na temat zespołów góralskich w Witowie. Po ukończeniu nauki pracowała najpierw w szkole w Cichem, potem w Chochołowie. W 1961 roku pani Aniela wyszła za mąż za Karola Michniaka i zamieszkała w Dzianiszu – Zagrody Witowskie. W 1962 roku rozpoczęła pracę w szkole podstawowej w Witowie, gdzie wraz z mężem, śp. Karolem Michniakiem, założyła i prowadziła przez lata zespół „Witowianie”. W latach 70-tych zespół znacznie się rozrósł i oprócz dzieci należała do niego młodzież, która zakończyła już naukę w szkole podstawowej. Państwo Michniakowie prowadzili zespół z małymi przerwami do 1992 roku. Oprócz pracy w szkole i zespole, pani Aniela Michniak angażowała się w życie parafii i lokalnej społeczności. Prowadziła również zajęcia w ramach SKS – treningi na nartach biegowych.

Współprowadzony przez nią zespół „Witowianie” odegrał trudną do przecenienia rolę w życiu młodych ludzi, którzy go przez dekady współtworzyli. Z jednej strony otwierał im szeroką drogę na świat – członkowie zespołu z sukcesem koncertowali nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Danii, Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Stanach Zjednoczonych, byli na audiencji u papieża Jana Pawła II w Watykanie w 1992 r., z drugiej zaś umacniał w poczuciu wartości rodzimej, podhalańskiej kultury. Z grona wychowanków zespołu wywodzą się m.in. działacze polonijni, którzy swoją miłość do Podhala i do rodzinnej wioski przekazują kolejnym pokoleniom na obczyźnie.

Pani Aniela Michniak przez ponad 30 lat swojego życia z zaangażowaniem przekazywała mieszkańcom Witowa i okolicznych miejscowości: Dzianisza, Cichego i Chochołowa, zwyczaje i obrzędy podhalańskie, ucząc gwary, tańca i śpiewu góralskiego kolejne pokolenia dzieci i młodzieży. Ciężka praca i sukcesy wychowawcze pani Anieli Michniak zostały dostrzeżone i nagrodzone.

Za swoje zasługi na polu rozwoju tradycji i kultury rodzimej pani Aniela Michniak została uhonorowana następującymi odznaczeniami:
Złotym Krzyżem Zasługi – 1977
Odznaką „Zasłużony działacz kultury” – 1979
Złotą Odznaką „Za zasługi dla Zakopanego” – 1980
Pamiątkowym Medalem „Zasłużony dla Witowa” z okazji obchodów 400-lecia wsi Witów – 2016
Nagrodą „Za całokształt działalności w zakresie upowszechniania, ochrony i rozwoju kultury w Gminie Kościelisko” – 2012
Złotą Odznaką „Za działalność i pracę z młodzieżą” – 2012
Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – 2023