Do 21.04.2023 r. weź udział w akcji Dbamy - Sprzątamy!

Dbamy – sprzątamy! Zadbajmy wspólnie o to, by przywitać wiosnę porządkiem w Gminie Kościelisko!

Jak wiadomo, wszyscy produkujemy śmieci. Nie wszyscy jednak pamiętamy o tym, by nasz śmieć trafił tam, gdzie jego miejsce – do odpowiedniego pojemnika na odpady. Jest to zwłaszcza widoczne o tej porze roku, kiedy topniejący śnieg odsłania to, co do tej pory umykało naszym spojrzeniom. A wszyscy chcielibyśmy mieszkać w pięknym i czystym otoczeniu. Zależy nam na tym, by nasza gmina była zadbana, przyjazna, zdrowa, by chciało się tutaj po prostu żyć.

W tym roku kontynuujemy naszą akcję „Dbamy – sprzątamy!”, a przyjmując zaproszenie do udziału w regionalnej edycji wydarzenia pn. „Posprzątaj z nami Małopolskę!” sprzątamy i MY!

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Dzianisza, Kościeliska i Witowa do włączenia się w akcję sprzątania terenu naszej gminy: posesji, chodników i terenów zielonych.
Dajmy dobry przykład młodszemu pokoleniu i pokażmy, że sami potrafimy zmienić naszą gminę na lepsze. Wyjdźmy w plener i posprzątajmy nasze najbliższe otoczenie. Tak naprawdę wystarczy odrobina chęci i wolnego czasu, a nasza gmina będzie jeszcze piękniejsza! Pokażmy wspólnie, że dbałość o środowisko to przejaw gospodarności i wyraz troski o estetykę krajobrazu, rozumianą również w kontekście promocji walorów turystycznych, zachęcających gości do wypoczynku właśnie w tym zakątku Podhala.

Na tegoroczną akcję składają się następujące działania:

1. Dbamy – Sprzątamy! Posprzątaj z nami Gminę Kościelisko!

W trosce o środowisko sprzątamy podwórka, lasy, łąki, potoki, rowy przydrożne itp.
1) Weź udział w akcji – zgłoś się telefonicznie bądź osobiście w Urzędzie Gminy Kościelisko i odbierz worki na odpady i naklejki z kodami kreskowymi.
2) Pokaż swoje działania, pochwal się zaangażowaniem i poczuj satysfakcję z udziału w fantastycznym eko wydarzeniu! Zrób zdjęcie terenu, który zamierzasz posprzątać: zaśmieconego i posprzątanego.
3) Prześlij zdjęcia mailowo na adres komunikacja@gminakoscielisko.pl.  Dla autorów przesłanych zdjęć przewidujemy upominki.
4) Zebrane śmieci posegreguj, zabierz ze sobą i wystaw zgodnie z harmonogramem odbiorów dla poszczególnych sołectw, znajdującym się na stronie gminy pod linkiem https://www.gminakoscielisko.pl/wazne-sprawy/7398.html
W razie pytań można dzwonić pod nr tel. 18 20 23 404.
5) Podczas finału akcji w dniu 21 kwietnia odbierz atrakcyjny proekologiczny upominek na Scenie Plenerowej w Kościelisku między godz. 14.00 a 16.00.
6) Polub na FB profil @Posprzątaj z nami Małopolskę oraz oznaczaj swoje akcje w postach na FB i z wykorzystaniem hasztagów #posprzątajznamimałopolske, #posprzątajMYmałopolske
Akcja już ruszyła i trwa do 21.04.2023 r.

2. Sprzątamy też pobocza, chodniki, wjazdy oraz ulice w obrębie naszych posesji!

Uprzątnięty żwir i piasek pryzmujemy i gromadzimy na ulicy przy samym krawężniku. Aby w czasie zamiatania pył, kurz i piasek nie unosił się w powietrzu, warto go lekko pomoczyć.
Przygotowane pryzmy żwiru i piasku będą zbierane w dniach
17-18.04.2023 r. oraz 24.04.2023 r.
Prace porządkowe w obrębie dróg i chodników, w zależności od warunków atmosferycznych, mogą zostać przedłużone aż do końca kwietnia.
W związku z ruchem ulicznym prosimy o zachowanie ostrożności przy wykonywaniu prac w pasie drogowym.

3. Dbamy o zieleń w najbliższym otoczeniu!

Z okazji Dnia Ziemi, wraz z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kościelisku zagospodarujemy teren zielony przy szkole w Kościelisku. W ramach wspólnej pracy uczniowie przytną rosnące tam żywotniki, przygotują teren i rabaty, posadzą krzewy i rośliny ozdobne.

4. Dzieci i Młodzież z gminnych szkół zapraszamy do udziału w Konkursie ekologicznym!

Konkurs adresowany jest do uczniów w dwóch kategoriach wiekowych:
I kategoria – dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych - Konkurs na kartkę pn. „Eko Pozdrowienia z Gminy Kościelisko”
II kategoria – dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych - Konkurs na film pn. „Jak żyć bardziej ekologicznie w Gminie Kościelisko?”
Ostateczny termin składania prac upływa 10.05.2023 r.
Szczegółowe informacje o konkursie na stronie https://www.gminakoscielisko.pl/aktualnosci/7477.html
Zachęcamy do udziału w konkursie, na zwycięzców czekają bardzo atrakcyjne nagrody (hulajnogi elektryczne, rolki, sprzęt sportowy itp.).

5. Tydzień Ekologiczny w szkołach

W ramach Tygodnia Ekologicznego, przypadającego na okres od 17 do 21 kwietnia, wszystkie szkoły podstawowe z terenu naszej gminy przygotowały dla swoich uczniów różnorodne konkursy i wydarzenia. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych i / lub FB szkół:
https://dzianisz-szkola.szkolna.net/
https://www.szkola-koscielisko.pl/
https://szkola-witow.pl/

6. Finał akcji!

Akcja wspólnego sprzątania zaplanowana jest na piątek – 21 kwietnia, w przeddzień obchodów Światowego Dnia Ziemi – ustanowionego w celu promowania postaw proekologicznych oraz uświadamiania, jak wielki wpływ na kondycję i przyszłość Ziemi ma każdy człowiek.
W tym dniu uczniowie szkół podstawowych w Dzianiszu, Kościelisku i Witowie oraz pracownicy Urzędu Gminy wyjdą w teren, by zebrać śmieci porzucone na polach, łąkach, w zaroślach, lasach i potokach.
Zachęcamy Wszystkich Mieszkańców do przyłączenia się do akcji wspólnego zbierania śmieci. W razie pytań, prosimy o kontakt pod nr tel. 18 20 23 472.

Po zakończonej pracy spotkajmy się wszyscy przy Scenie Plenerowej w Kościelisku na Chotarzu i znajdźmy czas na:
1) integrację – wszak wspólna praca zbliża;
2) wspólny posiłek – zapraszamy na pyszny bigos /zapewniamy naczynia wielokrotnego użytku, bo bliska nam jest idea Zero Waste/;
3) edukację ekologiczną i przyrodniczą – tutaj o ciekawą dawkę wiedzy zadbają EduTatry.pl, Tatrzański Park Narodowy, Tatrzański Park Edukacyjny i Lasy Państwowe;
4) naukę pierwszej pomocy – będzie można poćwiczyć pod fachowym okiem naszych strażaków i nauczycieli z ZSP w Kościelisku;
5) obejrzenie ekologicznych źródeł ogrzewania;
6) uzyskanie informacji na temat możliwości dofinansowania wymiany źródeł grzewczych z programu „Czyste Powietrze” oraz dofinansowań dla Przedsiębiorców;
7) zapoznanie się z informacjami nt. świadectw efektywności energetycznej, wymaganych przeglądach kominiarskich oraz instalacji gazowych.

Zaprosiliśmy do udziału w finale Tatrzański Park Narodowy, Lasy Państwowe, Wody Polskie, Tatrzański Park Edukacyjny, Ochotniczą Straż Pożarną i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kościelisku, zatem spędzimy czas w dobrym towarzystwie.

Zarezerwujcie sobie czas w kalendarzu:
21 kwietnia 2023 r. | godz. 14:00-16:00 | Scena Plenerowa na Chotarzu

Bądźcie w tym dniu z nami!