
Uwaga na fałszywe oferty!
W związku z pojawieniem się na terenie gminy ulotek dot. bezpłatnych audytów nieruchomości pod kątem możliwości otrzymania dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej, turbiny wiatrowej oraz magazynu energii, które wprowadzają w błąd mieszkańców, przypominamy że warto najpierw sprawdzić ofertę i nie podpisywać pełnomocnictwa przed sprawdzeniem umowy. Ulotki, które zostały wrzucone do skrzynek pocztowych mieszkańców nie są informacją wysłaną przez Urząd Gminy Kościelisko. Korzystajcie z programu „Mój Prąd” uważnie! Sprawdźcie 𝘄 𝗴𝗺𝗶𝗻𝗻𝘆𝗺 𝗽𝘂𝗻𝗸𝗰𝗶𝗲 𝗸𝗼𝗻𝘀𝘂𝗹𝘁𝗮𝗰𝘆𝗷𝗻𝗼-𝗶𝗻𝗳𝗼𝗿𝗺𝗮𝗰𝘆𝗷𝗻𝘆𝗺, 𝗰𝘇𝘆 𝗼𝗳𝗲𝗿𝘁𝗮, którą przedstawił wykonawca, 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝘇𝗴𝗼𝗱𝗻𝗮 𝘇 𝗽𝗼𝘁𝗿𝘇𝗲𝗯𝗮𝗺𝗶 𝗪𝗮𝘀𝘇𝗲𝗴𝗼 𝗯𝘂𝗱𝘆𝗻𝗸𝘂. ...
Program „Czyste Powietrze"
Na terenie Województwa Małopolskiego obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa. Do końca kwietnia 2024 roku konieczna jest wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych (pierwotny termin na wymianę wskazywał na koniec 2022 roku, ale został przesunięty).
Nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”
Nowe zasady w programie „Czyste Powietrze” Czas na remont programu „Czyste Powietrze”.W trosce o naszych beneficjentów 28 listopada 2024 r. rozpoczęła się niezbędna przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Wszystkie dotychczas złożone wnioski są rozpatrywane, wypłata dotacji trwa nieprzerwanie. W lepszej, nowej odsłonie program „Czyste Powietrze” wróci na wiosnę 2025 r., z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania. „Czyste Powietrze” nadal trwa, w połowie grudnia ruszy nabór wniosków na termomodernizację domów na terenach województw dotkniętych powodzią. Szczegóły: Czas na remont programu „Czyste Powietrze”. W trosce o naszych beneficjentów Pytania i odpowiedzi: Reforma programu „Czyste Powietrze” – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi Urząd Gminy Kościelisko informuje, iż...
Jakość powietrza
Informujemy, że na terenie każdej ze szkół w Gminie Kościelisko działają czujniki powietrza firmy Airly. Dane z czujników dostępne są na stronach:Kościelisko - TUTAJWitów - TUTAJDzianisz - TUTAJoraz na darmowej aplikacji Airly, którą można pobrać na telefon (z Google Play lub App Store).
Airly
POWIETRZE WSPÓLNA WARTOŚĆ - SAM SPRAWDŹ JEGO JAKOŚĆ W NASZEJ GMINIE
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Przypominamy również o obowiązku zgłaszania aktualizacji danych zawartych w CEEB, tj. wymiany, likwidacji, bądź uruchomienia nowych źródeł ciepła. Mieszkańcy gminy są zobowiązani do niezwłocznego zgłaszania źródeł ciepła/spalania paliw uruchomionych po 1 lipca 2021 roku.
22.02 - Ostrzeżenie o złej jakości powietrza
Na dzień 22.02.2025 r. przewidywane jest przekroczenie dopuszczalnego poziomu pyłu zawieszonego PM10 w następujących powiatach: Kraków, oświęcimski, tatrzański, wielicki, wadowicki i krakowski. Ostrzeżenie dotyczy przede wszystkim osób wrażliwych i jest wydawane, gdy przewidywane stężenie PM10 w ciągu doby przekroczy 50 μg/m³. Ma ono na celu poinformowanie oraz ostrzeżenie osób należących do grup wysokiego ryzyka, w tym dzieci i młodzieży do 25. roku życia, osób starszych, osób z problemami zdrowotnymi dotyczącymi układu oddechowego lub krążenia, osób narażonych zawodowo na pyły oraz palaczy i biernych palaczy.
21.02 - Ostrzeżenie o złej jakości powietrza dla powiatu tatrzańskiego - poziom 0
Prognozowane na dzień 21.02.2025 r. przekroczenie dla pyłu zawieszonego PM10 obejmuje powiaty: limanowski, tatrzański, suski, nowotarski, Nowy Sącz. Ostrzeżenie dla osób szczególnie wrażliwych - wydawane jest w przypadku ryzyka wystąpienia dobowych stężeń pyłu PM10 przekraczających wartość dopuszczalną 50 μg/m3. Ostrzeżenie ma charakter informacyjny i ostrzegawczy dla ochrony wrażliwych grup ludności, do których należą: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze.
Operatorzy programu Czyste Powietrze
Na postawie podpisanych umów z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – do grupy operatorów programu „Czyste Powietrze” w Małopolsce dołączyło 5 firm. Fundacja Pozytywni CO2 jest operatorem na Małopolskę, na powiaty: tatrzański, nowotarski oraz limanowski. Na chwilę obecną pprzedstawicielem firmy na powiat tatrzański jest pan: Łukasz Paradysz, tel. 576 005 110, tel. do biura PozytywniCo2 17 865 25 88. W Gminie Kościelisko na chwilę obecną działa głównie pan Łukasz Paradysz, Dane kontaktowe do niego:- numer telefonu: tel. 576 005 110.- adres mailowy: l.paradysz@pozytywnico2.pl Pan Łukasz pełni dyżur w pok. - 105 (poziom -1) w budynku Urzędu Gminy Kościelisko w każdy wtorek i środę w godzinach od 10:00 do 15:00, Uwaga!!! konieczne wcześniej telefoniczne umówienie godziny spotkania w te dni z Panem Łukaszem Paradyszem tel. 576 005...
OSTRZEŻENIE dla wnioskodawców i beneficjentów programu „Czyste Powietrze”
Szanowni Państwo! Zachęcamy do korzystania z programu „Czyste Powietrze” uważnie. Wybierajcie sprawdzonych wykonawców. Uważajcie na oferty składane przez akwizytorów i sprawdzajcie, co podpisujecie.
Inwentaryzacja parametrów technicznych budynku
Inwentaryzacja budynku polega na zebraniu informacji dotyczących danego budynku potrzebnych z punktu widzenia utraty ciepła i emisji CO2. Inwentaryzacja składa się z danych dotyczących parametrów technicznych budynku i źródeł jego ogrzewania.
Mój Prąd 6
Szósty nabór wniosków w programie Mój Prąd jest wydłużony do 6 marca 2025 lub do wyczerpania środków. Budżet wynosi 1,25 mld z tego dotychczas złożone wnioski wyczerpują około 70 proc. O wsparcie mogą się starać Prosumenci, którzy ponieśli wydatki na swoje instalacje fotowoltaiczne po 1 stycznia 2021 r. Warunkiem dofinansowania jest rozliczanie się Prosumenta w systemie net-billing.